В зв’язку із збільшенням кількості автомобілів на дорогах та зростанням інтенсивності вуличного руху необхідно в дитячому закладі пердбачити комплекс самих різноманітних заходів по формуванню у дітей навичок правильної поведінки на вулиці. Знайомити з цими правилами, дотримання яких обов’язковим законом для кожного, слід починати з раннього віку, оскільки знання, одержанні в дитинстві, найбільш міцні, а правила засвоєні в ці роки, в майбутьньому стають нормою поведінки, а їх дотримання – потребою людини.
В д/з ця робота здійснюється у відповідності з «Інструктивно-методичним листом для вихователів д/з по ознайомленню дітей з правилами вуличного руху».
Навчання дошкільників культурі поведінки на вулиці тісно пов’язане з розвитком у дітей орієнтування в просторі. Крім того, кожен педагог повинен пам’ятати, що не можна виховати дисциплінованого пішохода, якщо з дитинства не розвивати такі важливі якості, як увага, зібраність, відповідальність, обережність, впевненість. Адже часто саме відсутність цих якостей стає причиною дорожніх аварій.
Завдання ДНЗ – організувати просвітницьку роботу так, щоб знання одержані в садочку, були міцними і могли успішно використовуватись майбутьніми школярами, оскільки вже першокласникам доводиться ходити в школу самостійно, і до цього їх треба підготувати.
Навчання дошкільників дисциплінованій поведінці на вулиці повинне здійснюватися в системі. Знання слід давати послідовно, ускладнюючи і поступово розширюючи. З цією метою в садочку проводяться такі форми роботи з дітьми: заняття, бесіди, спостереження, розгляд ілюстрацій, використання художнього слова, пошуково-дослідницька діяльність, театралізація, інсценування, зустрічі з працівниками ДАІ.
В уточненні та закріплені знань особливо велика роль відводиться ігровій діяльності дітей, в якій формується просторова орієнтація дошкільників і їх вміння використовувати набуті знання на практиці.
До часу вступу до школи діти повинні добре орієнтуватись в навколишній ситуації, в її змінах на дорогах, правильно реагувати на них, знати основні правила для пішоходів та пасажирів.
Необхідною умовою успішного навчання дошкільників правилам вуличного руху є створення відповідної матеріальної бази. На допомогу вихователям в методичному кабінеті дитячого садочка повинна бути підібрана методична та дитяча художня література, конспекти занять і бесід про правила вуличного руху, картки, плакати, посібники для занять та ігор. Треба щоб і в групах поступово накопичувався відповідний матеріал (знаки, світлофор, жезл, фуражка міліціонера) яким діти могли вільно користуватись і використовувати в іграх, закріплюючи знання, одержані раніше.
На тереторії ДНЗ необхідно створити ігровий майданчик для ознайомленням дітей із призначенням окремих знаків та правилами дорожнього руху.
Велика увага в ДНЗ повинна приділятись роботі з батьками. На зборах і в бесідах з батьками слід постійно наголошувати про ту моральну відповідальність, що лежить на батьках. Батьки повинні самі суворо дотримуватися правил дорожнього руху, подаючи цим самим добрий приклад своїм дітям. Тільки в тісному зв’язку з сім’єю д/з може виховати міцні навички культурної поведінки дітей на вулиці. Тільки тоді звичка правильно ходити по вулиці стане нормою поведінки для дітей.
На батьківських зборах і конференціях можна розглянути слідуючі питання:
1. Дисципліна на вулиці – запорука безпеки пішохода.
2. Для чого потрібні правила дорожнього руху.
3. Роль дорослих в навчанні дітей правилам поведінки на вулиці.
Крім того, активна участь батьків в створенні умов для профілактичної роботи з дітьми (створиння автомайданчиків, виготовлення атрибутів та посібників для знань та ігор) збільшує їх відповідальність.
Доцільно запрошувати в ДНЗ працівників ДАІ та дітей – юних інспекторів дорожнього руху.
П а м’ я т к а
З попередження дорожньо – транспортного травматизму серед дітей дошкільного віку
Шановні батьки! Швидке збільшення інтенсивності руху висуває серйозне завдання – забезпечення безпеки руху пішоходів.
У попередженні дорожньо-транспортних випадків з дітьми важливу роль відіграє робота дорослих з роз’яснення дошкільникам правил дорожнього руху і прищеплення навичок дисциплінованого поводження на вулицях і дорогах. Щоб не допустити лиха на дорозі. Вам необхідно:
· Вчити переходити вулиці на зелений сигнал світлофора, у встановлених місцях та підземними переходами;
· Не дозволяти дітям з’являтися зненацька перед транспортними засобами;
· Вчити дітей правильно обходити транспорт, що стоїть: автобус, тролейбус – позаду, трамвай – спереду;
· Не дозволяти дітям самостійно їздити на громадському транспорті;
· Не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;
· Не дозволяти дітям грати з м’ячем, кататися на велосипеді, ковзанах, санчатах, роликах, на проїжджій частини дороги та поблизу неї – це може коштувати дитині життя;
· Не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;
· Не подавати дітям негативних прикладів, порушуючи правила дорожнього руху.
Коментарi